Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016

Αποτελέσματα 3ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 2017"

Οι 2 Brothers και ο Αετός 1 ήταν οι μεγάλοι νικητές της δεύτερης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016-17", επικρατώντας του Αφρού και των Λύκων αντίστοιχα, σε δύο παιχνίδια που κράτησαν το ενδιαφέρον αμείωτο και την αγωνία στα ύψη μέχρι το φινάλε.

Στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα, ο Χάρης Πεταλωτής (19 π.) έφερε κι έναν... αέρα νίκης μαζί του! Κυρίαρχος κάτω απ' το καλάθι κι "ενορχηστρωτής" εντός κι εκτός παρκέ συνέβαλλε τα μέγιστα στη νίκη των 2 Brothers επί του Αφρού (78-71), δημιουργώντας παράλληλα ένα εκπληκτικό δίδυμο με τον περσινό συμπαίκτη του στους Επαλαίμαχους, Κώστα Παγανιά. Οι δυο τους συνεννοούνταν και συνεργάζονταν με κλειστά μάτια, σημειώνοντας μάλιστα τους 54 απ' τους 78 πόντους της ομάδας τους, με τον Παγανιά να πραγματοποιεί μία απ' τις καλύτερες εμφανίσεις στη καριέρα του (35 π.). Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους 2 Brothers (11-2), αλλά ο Αφρός γρήγορα έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς μέχρι το ημίχρονο. Δύο τρίποντα όμως του Παγανιά στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσαν βραχεία κεφαλή στους 2 Brothers, που κατάφεραν να τη διατηρήσουν μέχρι το φινάλε. Στα αξιοσήμειωτα του αγώνα συγκαταλλέγεται επίσης το γεγονός πως οι 2 Brothers έπρεπε να διαχειριστούν για περίπου ολόκληρη την τέταρτη περίοδο τα φάουλ, καθώς οι παίκτες τους έπαιζαν με το... πιστόλι στο κρόταφο, έχοντας σημειώσει από τέσσερα έκαστος, χωρίς να υπάρχουν οι λύσεις στο πάγκο λόγω των πολλών απουσιών. Απ' τους "δασκάλους" όσο και να προσπαθούσε ο Γαλάνης (34 π.) στην επίθεση, οι συμπαίκτες του δεν τον βοηθούσαν στην άμυνα, μη μπορώντας να σταματήσουν τους αντιπάλους τους.

Με εντυπωσιακό τρόπο και ανατροπή βγαλμένη από το... σινεμά, ο Αετός 1 κατέφερε να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα (49-54), μετατρέποντας εν τέλει τους Λύκους σε... αρνάκια. Η "εκκίνηση" του παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε με πολύ χαμηλές στροφές κι απ' τις δύο ομάδες (σκορ 0-3, 4':34''). Κάπου εκεί όμως οι Λύκοι ξεκίνησαν την επίθεση (σερί 12-0) με οδηγό τον Τσακίρη (12 π.), διατηρώντας από εκείνη τη στιγμή το προβάδισμα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας μάλιστα σε διψήφια διαφορά πόντων 3':31'' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (38-27). Κι εκεί που όλα έδειχναν πως δύσκολα θα αλλάξει η κατάσταση, Γαβαλάς (11π.) και Δρόσος (15 π.)  έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση, "ξεκλειδώνοντας" την άμυνα των Λύκων που στην τελευταία περίοδο δυσκολευόντουσαν να διαπεράσουν το "τοίχος" των αντιπάλων τους, σημειώνοντας το πρώτο τους καλάθι μόλις στα μισά της τελευταίας περιόδου (4':49''). Έτσι, ο Αετός 1 πήρε το προβάδισμα 6':54'' πριν το φινάλε με σκορ 39-41 και με άψογη τακτική στα τελευταία λεπτά έφτασαν σ' ένα ονειρικό δίποντο.

Στο μεταξύ, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Πύραυλος κόντρα στους Εφήβους της Α.Ε.Σ (61-73) σε μία αναμέτρηση που ξεχώρισε για τον πολύ γρήγορο ρυθμό και τις συνεχείς εναλλαγές του σκορ. Ο Πύραυλος με τον Παντζιαρίδη (18 π) να εκτελεί και χρέη προπονητή, καθώς όπως ήταν αναμενόμενο ο Κώστας Αξιώτης επέλεξε να κάτσει στο πάγκο των Εφήβων, προτίμησε την τακτική των γρήγορων αντεπιθέσεων, που εκ του αποτελέσματος κρίνεται αρκετά πετυχημένη. Για τους νικητές, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, σημαντικό ρόλο στην έκβαση του σκορ έπαιξε και το γεγονός πως βρέθηκε σε καλή μέρα ο Σιέχου (18 π.), ενώ απ' τους Εφήβους ξεχώρισαν οι Ιλάσκου (20 π.) και Βαρβαρήγος (18π).

Τέλος, τη δεύτερη συνεχόμενη εκατοστάρα σημείωσαν οι Βετεράνοι, με "θύμα" τους αυτή τη φορά τους παίδες της Α.Ε.Σ (47-102). Ζαφείρης (34 π.) και Σολδάτος (17 π.) δεν έδειξαν κανένα οίκτο απέναντι στους "πιτσιρικάδες", απ' τους οποίους ξεχώρισε για το θράσος, το τσαγανό και την εμφάνισή του ο Φέγγης (21 π.), αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΚΥΡΙΑΚΗ 27/11/2016

Α.Ε.Σ Έφηβοι - Πύραυλος (61-73)
 (Διαιτητές: Γαβαλάς - Πεταλωτής)

Α.Ε.Σ Παίδες - Βετεράνοι (47-102)
(Διαιτητές: Σιγάλας - Παπαδημητρόπουλος)

2 Brothers  - Αφρός (78-71)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Σιγάλας)

Λύκοι - Αετός 1 (49-54)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος  - Πεταλωτής)

9. Αετός 2                1/ 0-1/ 45-51/ -6

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 17" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.