Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016

Αποτελέσματα 2ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 2017"

Γεμάτη πάθος, εντάσεις, απρόοπτα και αγωνία ήταν η... μονομαχία του Αφρού με τον Αετό 2 που "έκλεψε" τις εντυπώσεις στην δεύτερη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016-17".

Για τρεις περιόδους όλα έδειχναν πως ο Αετός θα ήταν εκείνος που θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα, αφού μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο προηγούταν συνεχώς, φτάνοντας μάλιστα κάποια στιγμή σε διψήφια διαφορά πόντων (25-35). Οι "δάσκαλοι" όμως που προσπαθούσαν με... νύχια και με δόντια να παραμείνουν κοντά στο σκορ, δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου μεταμορφώθηκαν. Μέσα σε έξι λεπτά, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις βεβιασμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους κι έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τους Γαλάνη (18 π.) και Αναγνώστου (14 π.) που σημείωσαν τους δεκατρείς από τους δεκαοχτώ πόντους της ομάδας στο δεκάλεπτο της ανατροπής,  πραγματοποίησαν ένα σερί 11-0 παίρνοντας κεφάλι  με 44-41 (4':08''). Στα επόμενα λεπτά, ο Αετός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά η απίστευτη δυστοκία στην επίθεση (12 μόλις πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο) σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των αντιπάλων τους στις βολές, τους οδήγησε στην ήττα (51-45).

Αντίθετα, ο έτερος Αετός παρά την κούραση των παικτών του, οι οποίοι έπρεπε να παίξουν δύο αγώνες σε διάστημα τριών ημερών, κατάφερε να σημειώσει το απόλυτο απέναντι στους Εφήβους και στους Παίδες της Α.Ε.Σ. Στο πρώτο χρονικά ματς, οι Έφηβοι άντεξαν μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου (38-39), καθώς από το σημείο αυτό και μετά ο Αετός... απογειώθηκε και ξέφυγε στο σκορ, επικρατώντας των αντιπάλων του με 72-60. Απ' την ομάδα του Αξιώτη ξεχώρισαν οι Δαμιγος (21 π.) και Βαρβαρήγος (20 π.), ενώ απ' τον Αετό 1 οι Τσικλιτάς (16 π.) και Βλάχας (14 π.).

Μάλιστα, ο Τσικλιτάς συνέχισε απέναντι στους παίδες από εκεί που σταμάτησε το Σάββατο κόντρα στους Έφηβους, παραμένοντας η... αιχμή του δόρατος για τον Αετό 1. Σημείωσε ξανά δεκαέξι πόντους και με συμπαραστάτη τον Ρούσσο (16 π.) στην επίθεση οδήγησαν την ομάδα τους στο δύο στα δύο (61-47).

Στο μεταξύ, εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο των Λύκων με αντιπάλους τους 2 Brothers, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση και σημειώνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα (60-39). Με βασικό τους... όπλο την πολύ καλή άμυνα και την σωστή κυκλοφορία της μπάλας, οι Λύκοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την υπεροχή έναντι των αντιπάλων τους κάτω απ' το καλάθι, με τους Τσακίρη (14 π.) και Παπαγεωργίου (11 Π.) να δείχνουν ανίκητοι. Από την ομάδα των 2 Brothers ξεχώρισαν οι Αντιμισάρης (14 π.) και Παγανιάς (12 π.), με τον τελευταίο να δείχνει σιγά - σιγά σημάδια ένταξης στη νέα του ομάδα.

Τέλος, οι Βετεράνοι ήταν αμείλικτοι απέναντι στον Πύραυλο, τον οποίο ισοπέδωσαν με 81 πόντους διαφορά (118 - 37) με τους Δεββέ (19 π.), Ζαφείρη (19 π.) και Σολδάτο (17 π.) να πρωτοστατούν στην επίθεση, δείχνοντας παράλληλα στους έτερους διεκδικητές του τίτλου πως δεν "αστειεύονται".

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/11/2016

Πύραυλος - Βετεράνοι (37-118)
 (Διαιτητές: Κασάπη - Γαβαλάς)

Λύκοι - 2 Brothers (60-39)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Γαβαλάς)

Αετός 1 - Α.Ε.Σ Έφηβοι (72-60)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Σιγάλας)

9. Α.Ε.Σ Παίδες             1/ 0-1/ 47-61/-14

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 17" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.