Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

Αποτελέσματα 13ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2014 - 2015"

Πυροδοτήθηκαν, εκτοξεύτηκαν και "χτύπησαν" με ακρίβεια στόχο οι....Ρουκέτες των Houston, στο χθεσινό παιχνίδι απέναντι στον Αετό 1 για την δέκατη τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2014-2015".

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση οι Houston Rockets κατάφεραν να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Αετό 1 με σκορ 59-61. Το ματς ήταν καθηλωτικό σε όλη τη διάρκειά του, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς και τους Houston που έχαναν 34-21 επτά λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου να κάνουν ένα απίστευτο σερί 17-1 και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 35-38. Ο Αετός 1 προσπάθησε στη συνέχεια να συγκρατήσει τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον πρώτο σκόρερ των Houston Στέλιο Πιαντζαρίδη και τον Κώστα Κωνσταντίνου αύξησαν τη διαφορά στους εννέα πόντους (51-60) 1' 50'' πριν το φινάλε. Οι παίκτες του Αετού 1 αντέδρασαν κι έφεραν το σκορ στο πόντο (59-60) στα 22'', στέλνοντας το ματς στις βολές. Όμως, αν κι έχασαν τις κρίσιμες βολές οι αντίπαλοί τους, ένα κλέψιμο και μία επιτυχημένη βολή στα 8'' του Μανόλη Σιγάλα, ο οποίος αποδείχθηκε καθοριστικός για την έκβαση του παιχνιδιού, πραγματοποιώντας μάλιστα εξαιρετική εμφάνιση  στο δεύτερο ημίχρονο κι ένα κλέψιμο του Δημήτρη Αντωνόπουλου στα 3'', δεν έδωσαν στον Αετό που στην πιο κρίσιμη στιγμή είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του, ούτε την ευκαιρία για ένα τελευταίο σουτ, κατακτώντας έτσι μία νίκη που θα θυμούνται για καιρό.
 Στη συνέχεια, διεξήχθησαν οι άλλοι δύο αγώνες της οκτάδας, οι οποίοι μπορεί να μην είχαν την αγωνία και την εξέλιξη του προηγούμενου παιχνιδιού, ωστόσο είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε δύο πολύ καλά ματς, όπου τα φαβορί πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος.
Εξ' αρχής ο Πήγασος αντιμετώπισε τον Αετό 2 κι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στο παρκέ. Μιχαλέλης και Καραπτσιάς με 19 πόντους αντίστοιχα πήραν την ομάδα στις... πλάτες τους και οδήγησαν τους "Αεροπόρους" στη νίκη με 66-51. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Αετού 2 δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, μ' εξαίρεση τον Ηλία Ξαγοράρη που σημείωσε 28 πόντους, η φιλότιμη προσπάθεια του οποίου όμως δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του.
Στο ματς που έκλεισε την "αυλαία" της χθεσινής ημέρας, οι Heat ξεπέρασαν με σχετική ευκολία το εμπόδιο του Λιμεναρχείου, νικώντας με είκοσι πόντους διαφορά (75-55). Οι παίκτες του Λιμεναρχείου το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 18-15 στο 8' 36'' του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή τους στο παιχνίδι, καθώς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν των ρυθμό των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 27-15. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε η διάφορα δεν έπεσε κάτω από διψήφιο αριθμό για τους "Πυροσβέστες", οι οποίοι είχαν σ' εκπληκτική μέρα τους Λιούτζι και Ζαφείρη, που σημείωσαν από 22 πόντους ο καθένας.
Αναλυτικά τ' αποτελέσματα, οι ολοκληρώμενες βαθμολογίες των δύο ομίλων και τα ζευγάρια μέχρι τον τελικό έχουν ως εξής: