Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017

Αποτελέσματα 11ης Εβδομάδας του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017»

Μεγάλοι κερδισμένοι των συμπληρωματικών αγώνων κατάταξης του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017» ήταν οι Λύκοι που χάρη στη νίκη τους επί του Αετού 2 και στο γεγονός πως στην ισοβαθμία υπερτερούσαν των αντιπάλων τους «σκαρφάλωσαν» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σ’ ένα ματς που κυριαρχούσαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι ασφυκτικές άμυνες, οι Λύκοι κατάφεραν να βγουν αλώβητοι και να πάρουν ένα πολύτιμο δίποντο (59-55). Μ’ ένα σερί 11-0 στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Κιμιγκέλη πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ (18-7). Ωστόσο, στο επόμενο δεκάλεπτο τα man to man λειτούργησαν θετικά για τον Αετό, μειώνοντας τη διαφορά (5΄:54΄΄, 22-16) και διατηρώντας το ίδιο τέμπο και στη τρίτη περίοδο κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ  (4΄:34΄΄, 31-32) με τον Ξαγοράρη (27 π.) να πετάει «φωτιές». Κάπου εκεί όμως, Αντωνόπουλος (12 π.) και Φύτρος (10 π.) κατάφεραν να λύσουν το... γόρδιο δεσμό και να επαναφέρουν την κατάσταση υπέρ τους (1΄:24΄΄, 43-36). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι κρατούσαν με «νύχια και με δόντια» τη διαφορά κι έπειτα από την αναταραχή στο 1΄:42΄΄, που προκλήθηκε από ένα σφύριγμα φάουλ και είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Ροήλ απ’ το ματς και του Ζώρζου απ’ το πάγκο, εκείνοι κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους στο λιγοστό χρόνο που απέμενε και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο άλλο ματς των διεκδικητών της δεύτερης θέσης, οι 2 Brothers κατάφεραν να… αυτοκτονήσουν απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε χωρίς καμία εναλλακτική λύση στο πάγκο της, αλλά με παίκτες ψυχωμένους για τη νίκη. Γαλάνης (26 π.), Αναγνώστου (18 π.) και Κασιμάτης (14 π.) πήραν την ομάδα στις πλάτες τους, παραμένοντας απόλυτα συγκεντρωμένοι στο στόχο τους. Οι 2 Brothers, οι οποίοι είχαν δύο νέα πρόσωπα στη σύνθεσή τους, επιχειρούσαν συνεχώς επιπόλαιες επιθέσεις και μ’ ένα ξέσπασμα του Καφούρου (29 π.) που βρίσκονταν πανταχού παρών σε άμυνα κι επίθεση κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να καλύψουν τη διαφορά στο σκορ (6΄:17΄΄, 38-38) . Όμως, αντί η ισοφάριση να λειτουργήσει υπέρ τους, οι παίκτες «βραχυκύκλωσαν» επιτρέποντας στον Αφρό μέσα σε δύο λεπτά να ξεφύγει μ’ ένα σερί 11-0. Στην τελευταία περίοδο, το μοτίβο δεν άλλαξε ακόμα κι όταν ο Αφρός έμεινε με τέσσερις παίκτες στο παρκέ, εξαιτίας της συμπλήρωσης πέντε φάουλ του Τόνα (3΄:12΄΄). Ωστόσο, χάρη στη ψυχραιμία του Καφούρου απ’ την γραμμή των ελευθέρων βολών έντεκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις πόντους, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (64-68), δίνοντας έτσι μία γλυκόπικρη γεύση στην ήττα των 2 Brothers αφού χάρη σ’ αυτές τις βολές διατήρησαν την υπεροχή υπέρ τους στην ισοβαθμία με τον Αφρό.

Στο μεταξύ, σε ρυθμούς… ρελαντί και με μόνο σκοπό τη διατήρηση του αήττητου, οι βετεράνοι επιβλήθηκαν άνετα του Αετού 2 με 61-45. Δεββές (20 π.) και Κοιλιακούδης (16 π.) απ’ τους πρωτοπόρους έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, ενώ απ’ τον Αετό 2 ξεχώρισε ο Τσικλιτάς (16 π.).

Όσον αφορά στον αγώνα μπαράζ για την όγδοη θέση που οδηγούσε στα Play Off, κατοχυρώθηκε στους Παίδες της Α.Ε.Σ άνευ αγώνα (20-0), αφού ο Πύραυλος δεν προσήλθε στο παιχνίδι.

Έτσι τα ζευγάρια της επόμενης φάσης όπου η πρόκριση θα κριθεί σ’ ένα νοκ-άουτ παιχνίδι διαμορφώθηκαν ως εξής:

Φάση των 8 (Play Offs)

(Νικητής 1) Βετεράνοι – Α.Ε.Σ Παίδες

(Νικητής 2) Λύκοι – Α.Ε.Σ Έφηβοι

(Νικητής 3) 2 Brothers – Αετός 1

(Νικητής 4) Αφρός – Αετός 2

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα του Final 4 έχουν ως εξής:

9. Πύραυλος             9/ 1-7/ 444-596/-152

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 17" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.