Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2017

Αποτελέσματα 7ης εβδομάδας του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017»

Ο Αφρός ήταν ο κερδισμένος της έβδομης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017», καθώς με τη νίκη του επί του Αετού 1 απ’ τη μία παρέμεινε στο «κυνήγι» των πρωτοπόρων κι απ’ την άλλη είχε τη χαρά να δει τους «συγκατοίκους» του στη δεύτερη θέση να χάνουν βαθμούς.

Με τον Αναγνώστου (22 π.) να κυριαρχεί κάτω απ’ το καλάθι και τον Γαλάνη (26 π.) να «πυροβολεί» από παντού, ο Αφρός που από την αρχή του ματς έδειξε τις διαθέσεις του πήρε για τρίτη συνεχόμενη φορά το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Αετός 1 ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρη στον Σοφιανό (13 π), όμως δεν ήταν αρκετό αφού οι παίκτες του Αφρού κρατούσαν σταθερά μια απόσταση ασφαλείας. Στα αξιοσημείωτα του ματς συγκαταλέγεται επίσης η απόδοση του Αλεξάκη, ο οποίος σημείωσε δεκαοχτώ πόντους με έξι τρίποντα.

Όσον αφορά στο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του Αετού 2 και των Βετεράνων δυστυχώς θα μείνει στη μνήμη μας για τους λάθους λόγους. Κακό παιχνίδι, γεμάτο σκληρά μαρκαρίσματα, πολλά άστοχα σουτ και τεταμένα νεύρα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του ματς. Αναλυτικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ελλιπείς σε επιλογές από το πάγκο  Βετεράνους να ξεφεύγουν στο σκορ, καθώς ο Αετός σημείωσε μόλις ένα καλάθι στην πρώτη περίοδο (2-17), ενώ σε παρόμοιο μοτίβο κινήθηκε περίπου και το επόμενο δεκάλεπτο. Στην επανάληψη, ο αγώνας απέκτησε μία… άγρια ομορφιά στις φάσεις και στα μαρκαρίσματα, γεγονός που οδήγησε τους παίκτες να «φορτωθούν» φάουλ. Τα φάουλ έφεραν νεύρα και ως συνέπεια είχαν την έκρηξη του Μπαλογιάννη, ο οποίος στο καταλογισμό ενός φάουλ κι ενώ η ομάδα του ήταν μπροστά με είκοσι πόντους (40-20) καταφέρθηκε υβριστικά κατά του διαιτητή Παπαδημητρόπουλου, ο οποίος και τον απέβαλε απ’ το παιχνίδι. Στη συνέχεια το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά και όταν πια ξεκίνησε οι Βετεράνοι έπαιζαν πλέον με σβηστές τις… μηχανές, σε αντίθεση με τον Αετό που επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση. Μουρατίδης (21 π.) και Ξαγοράρης (20 π.) πήραν στις πλάτες τους την ομάδα προσπαθώντας να γυρίσουν το ματς υπέρ τους, φτάνοντας μάλιστα το σκορ 1΄:47΄΄ πριν το φινάλε σε απόσταση αναπνοής (51 – 53). Εκεί όμως απάντησαν άμεσα οι Βετεράνοι με τρίποντο του Δεββέ (13 π.), εξανεμίζοντας τις όποιες ελπίδες των πρωταθλητών για ανατροπή. Στο μεταξύ, να σημειωθεί πως με βάση τον άρθρο 4 του ειδικού πειθαρχικού κανονισμού πρωταθλήματος ο Μπαλογιάννης τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές, ενώ το αίτημα των Βετεράνων περί εξαίρεσης του διαιτητή Παπαδημητρόπουλου απ’ τα παιχνίδια τους όπως ήταν φυσικό δεν έγινε δεκτό.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, το… σκαλπ του Αξιώτη για τρίτη φορά φέτος πήραν οι 2 Brothers που μετά τον Πύραυλο και τους εφήβους επικράτησαν και των παίδων (67-54). Με το… καλημέρα οι 2 Brothers έδειξαν ποιοι θα είναι τα αφεντικά του ματς, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και με τους Καφούρο (23 π.) και Αντιμισάρη Άρη (18 π.) να «οργιάζουν» απέκτησαν από νωρίς διψήφια διαφορά πόντων. Οι μικροί προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο πιέζοντας ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, όμως η ψυχραιμία των παικτών των 2 Brothers δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ.

Τέλος, πολύτιμη νίκη σημείωσαν και οι Λύκοι κόντρα στους Εφήβους της Α.Ε.Σ (69-53). Οι έφηβοι προτίμησαν ν’ ακολουθήσουν την τακτική των γρήγορων αιφνιδιασμών μένοντας έτσι σε απόσταση βολής, αλλά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ σε επίθεση και άμυνα τους στέρησαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τσακίρης (27 π.) ανέβασε όσο ακριβώς χρειάζονταν την απόδοσή του και με συμπαραστάτη τον Φύτρο (11 π.) χάρισαν στους Λύκους διαφορά δέκα πόντων (39-49), που ήταν αρκετοί για να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Απ’ τους Εφήβους ξεχώρισαν με τις εμφανίσεις τους οι Βαρβαρήγος (27 π.) και  Φουστέρης (14 π.).

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/1/2017

Α.Ε.Σ Έφηβοι - Λύκοι (53 – 69)
(Διαιτητές: Ποιμενίδης - Παπαδημητρόπουλος)

Α.Ε.Σ Παίδες – 2 Brothers (54 – 67)
(Διαιτητές: Ποιμενίδης – Κασάπη)

Αετός 2 - Βετεράνοι (56 – 58)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Κασάπη)

Αετός 1 – Αφρός (47 – 60)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Σιγάλας)

9. Α.Ε.Σ Έφηβοι       6/ 0-6/ 357-439/ -82

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 17" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.