Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016

Αποτελέσματα 9ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015 - 2016"

Σε... ανώμαλη προσγείωση ανάγκασαν οι Επαλαίμαχοι τον Πήγασο στο χθεσινό ντερμπι της ένατης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015-16".

Το ματς ξεκίνησε με τους "Αεροπόρους" να παίρνουν το προβάδισμα με 10-3, όμως σύντομα οι αντίπαλοί τους ισορρόπησαν το παιχνίδι, περνώντας μάλιστα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 12-14 (1':19''). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, παίζοντας πολύ καλές άμυνες. Το ματς όμως ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου οι "καθηγητές" έφεραν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν εξ' αρχής και αποκτώντας την υπεροχή κάτω απ' το καλάθι με τους εντυπωσιακούς Σαμιωτάκη (19π.) και Μπισκίνη (15π.), κατάφεραν να ξεφύγουν με εννέα πόντους (42-51) δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Επαλαίμαχοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι στο στόχο τους, δεν έχασαν σε καμία στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και σε συνδυασμό με τα επιπόλαια σουτ του Πηγάσου, που γι' άλλη μια φορά είχε αρκετές ελλείψεις στο ρόστερ, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 73-60.

Με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση του θεσμού βρίσκονται οι έφηβοι της Α.Ε.Σ έπειτα από τη σπουδαία νίκη που σημείωσαν επί του Αετου 1 με 66-55. Γι' άλλο ένα παιχνίδι έπαιξαν με πίεση σε όλο το γήπεδο δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των αντιπάλων τους, αναγκάζοντας τους παράλληλα σε λάθη. Από την αρχή της αναμέτρησης οι έφηβοι, οι οποίοι προσπαθώντας να αναχαιτίσουν τους αντιπάλους τους υπέπεσαν σε δέκα φάουλ μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 13-0, ενώ χαρακτηριστικό του πολύ καλού στησίματος της ομάδας του Αξιώτη ήταν ότι οι παίκτες του αετού πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Αετού "ξύπνησαν" φτάνοντας στην ανάπαυλα σε απόσταση... αναπνοής απ' τους αντιπάλους τους (27-26). Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε με το σκορ να εναλλάσσεται, αλλά ένα ξέσπασμα των εφήβων λίγο πριν το τέλος του, τους έφερε μπροστά με διαφορά εννέα πόντων (47-38). Έτσι, έχοντας πάρει... κεφάλι στο σκορ κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά τους στη τελευταία περίοδο και να πανηγυρίσουν τη νίκη. Για τους έφηβους σε εκπληκτική μέρα βρέθηκε ο Ρούσσος που σημείωσε 27 πόντους, ακολουθούμενος απ' τον Σιέχου (14π.), ενώ ο Ξαγοράρης πέτυχε 24 πόντους, οι οποίοι όμως δεν στάθηκαν αρκετοί για την ομάδα του.

Αντίθετα, ο Αετός 2 επικράτησε άνετα των παίδων της Α.Ε.Σ με 77-41, παραμένοντας στην "κορυφή" του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωτοπόροι πήραν από νωρίς τον... άερα των "πιτσιρικάδων" και με μπροστάρη τον Μουρατίδη που έκανε "πάρτυ" σημειώνοντας 28 πόντους, πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα.

Στο μεταξύ, να σημειωθεί ότι μετά το τέλος των αγωνιστικών υποχρεώσεων τους, οι παίκτες και των δύο αετών έκοψαν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους με το φλουρί να κερδίζουν οι Φασουλής, Φωτιάδης και Ξαγοράρης.

Πήγασος - Επαλαίμαχοι (60-73)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Γαβαλάς)

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των Playoff
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
*Η αντρική ομάδα της Α.Ε.Σ συμμετέχει εκτός συναγωνισμού

*To λιμεναρχείο έχει ένα μηδενισμό.
*Oι Λύκοι έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα και οι Άντρες και οι Έφηβοι της Α.Ε.Σ έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.
*Οι Sharks και οι Houston Rockets έπειτα από δύο μηδενισμούς αποβλήθηκαν απ' το πρωτάθλημα.

*Περισσότερες φωτογραφίες απ' τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015-16" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.