Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

Αποτέλεσμα εξ’ αναβολής αγώνα 1ης Αγωνιστικής του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017»

Ένα ματς γεμάτο θέαμα, ένταση, αγωνία, ανατροπές στο σκορ και στο φινάλε… παράταση είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι θεατές βρέθηκαν χθες στο Κλειστό Γυμναστήριο για να δουν την εξ’ αναβολής αναμέτρηση του Αετού 2 απέναντι στους Λύκους για λογαριασμό της πρώτης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017».

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν αναγνωριστικές επιθέσεις στα πρώτα λεπτά και μέχρι να «ζεσταθούν» το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα (2-0, 7΄:02΄΄). Ο Αετός άρχισε το… χορό των καλαθιών παίρνοντας μια μικρή διαφορά (9-3, 1΄:41΄΄), όμως με την είσοδο του Αντωνόπουλου οι Λύκοι εξισορρόπησαν λίγο την κατάσταση και με δύο παλικαρίσια δίποντα του Τσακίρη (12 π.), τον οποίο να σημειωθεί ότι τον είχαν πολύ καλά κλεισμένο οι παίκτες του Αετού καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα,  μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (9-7, Α΄ περίοδος).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμενε αναλλοίωτο, με τους Λύκους να προσπαθούν να πλησιάσουν και τον Αετό να διατηρεί μία μικρή απόσταση ασφαλείας. Μάλιστα τρία λεπτά πριν το ημίχρονο οι παίκτες του Μερκούρη ανέβασαν «στροφές», πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 7 πόντους υπέρ τους (20-13).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Αετός 2 εκμεταλλεύτηκε τις λάθος μεταβιβάσεις των αντιπάλων του και παίζοντας στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει διαφορά εννέα πόντων (26-17, 8΄:07΄΄). Από το σημείο αυτό όμως και μετά, οι Λύκοι ανασυντάχθηκαν και με τον κορυφαίο για την ομάδα του χθες Κουτσογιαννόπουλο (15π.) να δίνει το σύνθημα για επίθεση, βελτίωσαν θεαματικά την απόδοσή τους, κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ κι εκμεταλλευόμενοι τις γρήγορες κι ανοργάνωτες επιθέσεις του Αετού κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (28-30, 2΄:25΄΄). Έτσι σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» πήγαν στο πάγκο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-35).

Με τις φωνές του Μερκούρη στο πάγκο και τον Ξαγοράρη (22 π.) να «οπλίζει», ο Αετός έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα (35-35, 7΄:30΄΄) και από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι». Μ’ ένα τρίποντο από το… σπίτι του ο Αντωνόπουλος έφερε μπροστά τους Λύκους (42-44, 2΄:23΄΄), αλλά με ψυχραιμία απ’ τη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Μουρατίδης ισοφάρισε (44-44, 1΄:25΄΄). Δεκατρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Αντωνόπουλος στέρησε τις υπηρεσίες του απ’ την ομάδα του υποπίπτοντας στο πέμπτο του φάουλ και ο Ξαγοράρης με δύο εύστοχες βολές έφερε τον Αετό μπροστά με σκορ 46-44. Ο Ρουσσάκης πήρε την τελευταία προσπάθεια για τους Λύκους κερδίζοντας φάουλ απ’ τον Γεωργακούδη, αλλά δεν κατάφερε να βάλει καμία βολή. Όμως, για καλή τους τύχη πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με τον... μπαρουτοκαπνισμένο στα δύσκολα Τσακίρη ισοφάρισαν στέλνοντας το ματς στην παράταση (46-46).

Ωστόσο, ο έξτρα χρόνος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ρούσσο (12 π.), ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα… έκαψε τη γούνα των Λύκων κι έβαλε τέλος στις «ορέξεις» τους (54-46, 1΄:58΄΄), χαρίζοντας έτσι ένα σπουδαίο δίποντο στον Αετό 2 (56-47).

Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές «σκαρφάλωσαν» στις ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και πλέον ρίχνουν όλο το βάρος στην «καυτή» αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με τους Βετεράνους.

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/1/2017

Αετός 2 - Λύκοι (56 – 47 παράταση – 46-46)

9. Α.Ε.Σ Έφηβοι       5/ 0-5/ 304-370/ -66

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 - 17" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.