Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

Αποτελέσματα 13ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015 - 2016"

Με τα φαβορί να επιβεβαιώνουν τον τίτλο τους και να βρίσκονται με το ένα... πόδι στο Final 4, ολοκληρώθηκε η δέκατη τρίτη εβδομάδα του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015-16".

Στο ματς που άνοιξε το...χορό των Play Offs οι Επαλαίμαχοι "χόρεψαν τσιφτετέλι" τους Jazz παίρνοντας μία άνετη νίκη με σκορ 65-43. Οι "καθηγητές" από τη στιγμή που απέκτησαν διψήφια διαφορά πόντων δεν την έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τους Σιαμιωτάκη (20 π.) και Παγανιά (16 π.) να σκοράρουν κατά ριπάς. Αντίθετα, σε... ρηχά νερά κινήθηκε ο Καφούρος για τους Utah, οι οποίοι είχαν μόνη φωτεινή εξαίρεση τον νεαποκτηθέντα Μανόλη Σιγάλα (16 π.). Ένας... κούκος όμως δεν φέρνει την άνοιξη και σε συνδυασμό με την έλλειψη ομαδικότητας απ' τους συμπαίκτες του, οι οποίοι επιχειρούσαν συνεχώς ατομικές και ανορθόδοξες επιθέσεις η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Στη συνέχεια, Πήγασος και Έφηβοι μας χάρισαν γι' άλλη μία φορά ένα εντυπωσιακό ματς. Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ποντάρουν πολλά στον αιφνιδιασμό, με τους "αεροπόρους" όμως να εκμεταλλεύονται με το παραπάνω τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους, οι οποίοι χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα επτά λεπτά "πούλησαν" τη μπάλα εννέα φορές, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 17-9,  3':31 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερo δεκάλεπτο οι έφηβοι της Α.Ε.Σ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους πέντε πόντους 26-21 (6':09''), αλλά ένα τρίλεπτο μπλακ άουτ τους έστειλε πάλι στα... τάρταρα με το ημίχρονο να τους βρίσκει δεκατρείς πόντους πίσω (36-23).

Στην επανάληψη, η κούραση πια των εφήβων απ' τα συνεχόμενα ματς άρχισε να "σβήνει" τις μηχανές τους και προσπαθώντας να ανακόψουν το γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους φορτώθηκαν με φάουλ, χωρίς όμως αποτέλεσμα (54-36 γ' περίοδος). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φωνές του Αξιώτη βρήκαν στόχο στο φιλότιμο των παικτών του που για έξι λεπτά έδωσαν κάθε ικμάδα ενέργειας που τους είχε απομείνει, παίζοντας το αγαπημένο τους φουλ πρέσινγκ και φέρνοντας το ματς στο 58-54 (4':02''). Εκεί όμως ένα γκολ- φάουλ του Γεωργιάδη (13π.) και δύο βολές του Κατηκαρίδη (16π.) έστειλαν τη διαφορά στους εννέα πόντους (63-54) κι από κει και πέρα οι "αεροπόροι" διαχειρίστηκαν χάρη στην εμπειρία τους το ματς, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα (69-65).

Στο επόμενο παιχνίδι, οι παίδες της Α.Ε.Σ υποτάχθηκαν στις... ορέξεις του Αετού 2. Φασουλής (18π.) και Δέτσης (16π) έκαναν πάρτυ μέσα στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους σε δύναμη, όγκο και ύψος για λογαριασμό των πρωτοπόρων. Οι παίδες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να "ψαλιδίσουν" τη διαφορα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με είκοσι πόντους (67-47).

Την πρώτη φάση των Play Offs ολοκλήρωσε η αναμέτρηση του Αετού 1 με τους Λύκους, σ' ένα ματς που έμεινε ντέρμπι μόνο στα χαρτιά (65-50). Με τον Σολδάτο (16π.) να κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι και να είναι ο... άρχων της ρακέτας και τον ξαγοράρη να σκοράρει ασταμάτητα, σημειώνοντας είκοσι οκτώ πόντους, η αρμάδα του Ζώρζου που παρέμενε συνεχώς μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης. Οι απουσίες των Ρουσάκη, Δεββέ και Πετράκη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για τους Λύκους, απ' τους οποίους ξεχώρισαν οι Κουτσογιαννόπουλος (18π.) και Καρόπουλος (12π.).

Αετός 1 - Λύκοι (65-50) 1-0
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Πεταλωτής)