Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Αποτελέσματα 12ης εβδομάδας του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015 - 2016"

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015 - 16", με τους παίδες της Α.Ε.Σ να παίρνουν μία επεισοδιακή νίκη - πρόκριση επι των Utah Jazz (72-70).

Το ματς ξεκίνησε με τους Utah, οι οποίοι παρατάχθηκαν με μόλις πέντες παίκτες στη σύνθεσή τους, να παίρνουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Με τον Φύτρο (14 π.) να είναι ανίκητος κάτω απ' το καλάθι και τον Δαλμυρά να σκοράρει κατά ριπάς (23 π.) κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με αβαντάζ δεκατριών πόντων (24-37).

Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν. Οι παίκτες των Utah έπαιζαν σαν... υπνωτισμένοι, ενώ αντίθετα τα... πιτσιρίκια του Αξιώτη πέταγαν "φωτιές", με αποτέλεσμα να σημειώσουν 29 πόντους έναντι εννέα των αντιπάλων τους και να γυρίσουν το ματς, παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων (53-46). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία πραγματική απόλαυση από άποψη εναλαγής του σκορ και αγωνίας. Οι Utah κατάφεραν να ανατρέψουν τη διαφορά κι απ' την ώρα που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ το ματς πήγαινε πόντο - πόντο. Στο τελευταίο λεπτό όμως όταν η μπάλα "έκαιγε" οι παίδες ήταν εκείνοι που είχαν καθαρό μυαλό.

Εκμεταλλέυτηκαν τις λάθος μεταβιβάσεις των αντιπάλων τους και 5'' πριν το φινάλε κατάφεραν χάρη στον Νίκο Βλαβιανό να προηγηθούν με 72-70. Ο Φύτρος πήρε στις... πλάτες του την τελευταία επίθεση των Utah, αλλά έχασε την ευκαιρία να σκοράρει 2'' πριν το φινάλε και να στείλει το ματς στην παράταση. Έτσι οι παίδες πανηγύρισαν με την ψυχή τους την πρώτη τους φετινή νίκη στο παρκέ και παράλληλα την πρόκρισή τους στα play - off.

Όσον αφορά στο ματς της Α.Ε.Σ με τους Λύκους, οι άντρες πήραν το ματς άνευ αγώνα (20-0), αφού οι αντίπαλοί τους δεν κατάφεραν να εμφανιστούν στο γήπεδο.

Πλέον, με την ολοκλήρωση και αυτών των παιχνιδιών τα ζευγάρια της επόμενης φάση του θεσμού, όπου όποια ομάδα σημειώσει δύο νίκες θα προκριθεί στο Final 4, έχει ως εξής:

Αετός 2 - Α.Ε.Σ Παίδες
 Επαλαίμαχοι - Utah Jazz
  Πήγασος - Α.Ε.Σ Έφηβοι
           Αετός 1 - Λύκοι

Να σημειωθεί ότι οι ομάδες που προκρίθηκαν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μέχρι δύο επιπλέον παίκτες στο ρόστερ τους, χωρίς να ξεπερνούν το όριο των δύο παικτών απ' την Α.Ε.Σ ανά ομάδα και να προσκομίσουν τ' απαραίτητα δικαιολογητικά (χαρτί γιατρού - φωτογραφία - Υπεύθυνη δήλωση) μέχρι την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 στα γραφεία διοίκησης του Οργανισμού.

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των Playoff
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
*Η αντρική ομάδα της Α.Ε.Σ συμμετέχει εκτός συναγωνισμού
*To λιμεναρχείο και οι Λύκοι έχουν από ένα μηδενισμό.
*Οι Sharks και οι Houston Rockets έπειτα από δύο μηδενισμούς αποβλήθηκαν απ' το πρωτάθλημα.

*Περισσότερες φωτογραφίες απ' τη δράση του "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015-16" μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.